Jak se učit pravou hemisférou
Konec doby šprtací
Jak se učit pravou hemisférou
Informace o kurzu
CIZÍ JAZYKY

Slovní úlohy.1 - místo rovnic obrázky

­

Sdílejte na sociální sítě:

Veškerá videa jsou dostupná po zakoupení kurzu Jak se učit pravou hemisférou

­

(48 příspěvků)

Renata Z.

15. 02. 2022

Dobrý den, v některých pasážích slovních úloh není slyšet zvuk.Např: ve slovní úloze Laura v USA.

odpovědět

Richard

27. 04. 2020

Kali moucha je super příklad :-) konečně mě to počítání začalo bavit :-)

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

28. 04. 2020

No vidíš draku.-)))

odpovědět

Markéta

27. 04. 2020

Komu volá má matka, když má jedno dítě a říká, že volá své dceři? A komu bude volat její vnučka, když volá své matce?

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

27. 04. 2020

To je krásnej příklad. Nakreslete ho a dejte nám ho na fbc stránku konec šprtání. Taky nám nakreslete postup k výpočtu. Pravá hemisféra má tady malou protekci.-)))

odpovědět

Markéta

27. 04. 2020

Omlouvám se, že znova píši, ale paní mi psala, že tomu nerozumí. Já byla ta první, co napsala, že včerejší zítřek je dnešek. Myslím si, že to je právě ten základní problém - pochopit psaný text. Kdyby bylo napsáno: " Mám malé dítě a včera se mě neustále ptalo, co bude zítra za den. A já mu musela stále odpovídat, že čtvrtek. Řekla jsem mu totiž, že pozítří přijede babička a babička to má daleko, tak musí vyjet z domova o den dříve brzo ráno. Který den vyjíždí babička z domova? A když je teď poledne a babičce právě voláme, aby nám přivezla ze zahrádky ovoce, tak proč říká, že to nejde? " Tomuto všichni rozumí a je to úplně to samé. A to pak vycházíme ze čtvrtka, dostaneme se k tomu, že včera byla středa, pozítří bude pátek, babička vyjíždí o den dříve, takže pozítřejší včerejšek je také čtvrtek.. a odpovídala jsem, že zítra bude čtvrtek. Takže bychom, ze čtvrtka krokovali po kalendáři o jeden den zpět na středu, kde jsem dítěti říkala, že pozítří přijede babička = z té středy bychom krokovali o dva dny více na pozítří, takže na pátek a babička vyjíždí o den dříve tj. o krok méně, takže babička vyjela ve čtvrtek ráno a my se jí dovolali v poledne, kdy už byla na cestě. Prosím komentář, jestli tomu takto rozumíte?

odpovědět

Markéta

27. 04. 2020

Aha, tak jsem to napsala také špatně. Dnes vlastně říkám teprve, že pozítří = OPRAVENO ZADÁNÍ: Omlouvám se, že znova píši, ale paní mi psala, že tomu nerozumí. Já byla ta první, co napsala, že včerejší zítřek je dnešek. Myslím si, že to je právě ten základní problém - pochopit psaný text. Kdyby bylo napsáno: " Mám malé dítě a včera se mě neustále ptalo, co bude zítra za den. A já mu musela stále odpovídat, že čtvrtek. Řekla jsem mu totiž, že mu ve čtvrtek řeknu hezkou zprávu. A tak mu ji říkám : pozítří přijede babička a babička to má daleko, tak musí vyjet z domova o den dříve brzo ráno. Který den vyjíždí babička z domova? A když zítra v poledne babičce zavoláme, aby nám přivezla ze zahrádky ovoce, tak proč říká, že to nejde? " Tomuto všichni rozumí a je to úplně to samé. A to pak vycházíme ze čtvrtka, dostaneme se k tomu, že včera byla středa a ve středu jsem mu říkala, že se zítra mu řeknu hezkou zprávu, takže mu teď říkám, že pozítří bude sobota, babička vyjíždí o den dříve, takže pozítřejší včerejšek je pátek.. a odpovídala jsem, že zítra bude čtvrtek. Takže bychom, ze čtvrtka krokovali po kalendáři o jeden den zpět na středu, kde jsem dítěti říkala, že zítra, takže jeden krok dopředu mu řeknu, říkám mu tedy ve čtvrtek, že pozítří přijede babička = ze čtvrtka bychom krokovali o dva dny více na pozítří, takže na sobotu a babička vyjíždí o den dříve tj. o krok méně, takže babička vyjíždí v pátek ráno a my se jí zavoláme zítra v poledne, kdy už bude na cestě. Prosím komentář, jestli tomu takto rozumíte?

odpovědět

Lucie P

27. 04. 2020

Děkuji za úžasné lekce. Škoda, že dcery už podobné příklady mají za sebou. vaše metody berou jako srandu, ale neodvážily by se je použít ve škole. A zde je můj dotaz: jak uspěje dítě v pisemce testující schopnost násobit viceciferna čísla pod sebou, když použije ten čínský způsob? Pokud namaluje mřížku a zapíše výsledek, 99% učitelů mu dá pětku, protože mu chybí postup. Co s tím?

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

28. 04. 2020

Ano to bývá problém. Pokud syn zvládne klasiku, tak by jí měl ve škole upřednostňovat. Pokud jí nezvládá, tak potřebujete vyšetření z psychologicko-pedagogické poradny. Ta vám může vystavit potvrzení nebo doporučení, že syn z důvodů XY potřebuje používat netradiční postupy.

odpovědět

Marcela L.

27. 04. 2020

U kalendáře to taky vnímám, že může být o perspektivě. Nicméně, pokud včerejší zítřek je čtvrtek, tak to podle mě znamená, že včera byla středa a dnes je čtvrtek (k tomu došel i můj devítiletý syn, pak už to bylo pro něj těžké :-). Pak už je to o perspektivě. 1. Pokud přemýšlím z té včerejší, pak zítra je čtvrtek, pak tedy pozítří je pátek, a pozitrejsi včerejšek (z vcerejsi perspektivy) je tedy čtvrtek 2. Pokud se na to dívám z dnešní perspektivy (ze čtvrtka), pak pozítří je sobota, tedy pozitrejsi včerejšek je pátek A protože v zadání není jasné z jaké perspektivy se na to dívám, tak obojí má smysl.

odpovědět

Marcela L.

27. 04. 2020

Samozřejmě si to všechno mohu ukazovat názorně ukazovat a kreslit na dnech kalendáře :-)

odpovědět

Markéta

27. 04. 2020

Omlouvám se, že znova píši, ale paní mi psala, že tomu nerozumí. Já byla ta první, co napsala, že včerejší zítřek je dnešek. Myslím si, že to je právě ten základní problém - pochopit psaný text. Kdyby bylo napsáno: " Mám malé dítě a včera se mě neustále ptalo, co bude zítra za den. A já mu musela stále odpovídat, že čtvrtek. Řekla jsem mu totiž, že mu ve čtvrtek řeknu hezkou zprávu. A tak mu ji říkám : pozítří přijede babička a babička to má daleko, tak musí vyjet z domova o den dříve brzo ráno. Který den vyjíždí babička z domova? A když zítra v poledne babičce zavoláme, aby nám přivezla ze zahrádky ovoce, tak proč říká, že to nejde? " Tomuto všichni rozumí a je to úplně to samé. A to pak vycházíme ze čtvrtka, dostaneme se k tomu, že včera byla středa a ve středu jsem mu říkala, že se zítra mu řeknu hezkou zprávu, takže mu teď říkám, že pozítří bude sobota, babička vyjíždí o den dříve, takže pozítřejší včerejšek je pátek.. a odpovídala jsem, že zítra bude čtvrtek. Takže bychom, ze čtvrtka krokovali po kalendáři o jeden den zpět na středu, kde jsem dítěti říkala, že zítra, takže jeden krok dopředu mu řeknu, říkám mu tedy ve čtvrtek, že pozítří přijede babička = ze čtvrtka bychom krokovali o dva dny více na pozítří, takže na sobotu a babička vyjíždí o den dříve tj. o krok méně, takže babička vyjíždí v pátek ráno a my se jí zavoláme zítra v poledne, kdy už bude na cestě. Prosím komentář, jestli tomu takto rozumíte?

odpovědět

Veronika

29. 04. 2020

Dobrý den, tomu, co píšete (trošku) rozumím. Jistě, je to o perspektivě. Ale cožpak máme volbu perspektivy? Víme (z první části úkolu), že včerejší zítřek je čtvtek, to je dnešek. Dnešek je čtvrtek. Vycházíme snad někdy nějak jinak než z dneška (není-li to dáno právě tím "včerejškem")? Ano "včerejší pozítřejší včerejšek" je opravdu čtvrtek. Ale "pozítřejší včerejšek" - je-li dnes čtvrtek - musí být jednoznačně pátek. Jinak můžu tvrdit, že pozítřejší včerejšek je neděle (a obhajovat tím, že jsem si zvolila jinou perspektivu a vycházela ze soboty) a že to je tedy taky správné řešení úlohy. Předpokládám, že jste ta Marcela, o které mluvil pan Kalman na začátku, tedy máte za sebou Matfyz... můj dotaz tedy zní (naprosto tvrdě levohemisférově, neb u Vás si to můžu dovolit) - je středa zvolena pouze na základě toho, že první část úkolu zanedbáváme a nebo je k volbě jiné perspektivy než "dneška" (v případě Kalmana středy) využit nějaký skutečný důvod? Protože ta změna perspektivy je ten "včerejší pozítřejší včerejšek", ten ale v zadání není. Prosím, není to rýpání nebo jak pan Kalman psal kamenování, pokud máte za sebou Matfyz, tak asi nějaké věcné dotazy snesete. Mě by to opravdu zajímalo, na základě čeho si můžu dovolit změnit tu perspektivu a dojít při (dle mého v tomto případě) jednoznačném zadání (ale možná něco přehlížím?) ke dvěma odlišným výsledkům. Děkuji mnohokrát.

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

30. 04. 2020

Zdravím vás Veroniko. Je možné že jsem to opravdu spočítal špatně. Přiznávám, že si z toho moc hlavu nedělám. Chtěl jsem ale vědět, zda se mám ke své případné chybě přihlásit a proto jsem se ptal: Profesor matematiky, který učí na VŠ mi řekl: “nevidím v tomto příkladu jednoznačně definovanou perspektivu. Proto platí obě možnosti”. Pokud jsem udělal chybu, tak mi jí odpusťte. Ostatní příklady byly OK a ještě jsme některým dětem rodičům i učitelům otevřeli úplně novou cestu.

odpovědět

Veronika

30. 04. 2020

Jasně, to beru, skvělý přístup :). Takže správná odpověď je tedy (podle VŠ profesora M) kterýkoliv den? Není-li jasně daná perspektiva, můžu si ji zvolit, tedy je libovolná, je to tak?

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

30. 04. 2020

Pokud není definovaná perspektiva, tak máte podle profesora možnost volby. Každá volba musí z dané perspektivy dávat smysl. Známe to z fyziky i mnoha jiných vědních oborů. Einstein dokázal, že světlo je současně vlna i částice. Dostal za to nobelovku.-))) Na ZŠ a SŠ dostáváme Jen jasná zadání. Žádná volba perspektivy v nich pochopitelně není.

odpovědět

Veronika K.

27. 04. 2020

U příkladu Laura v USA přestal jít 2x na chvíli zvuk. Jinak se mi moc líbí rozkreslování zlomků. Je to pak vážně mnohem lepší pro pochopení. v příkladu včerejší zítřek = čtvrtek pochopila jsem nejdřív taky, je dnes je čtvrtek, ale když beru výchozí bod včerejšek (jsem včera, a zítra bude čtvrtek, tak potom to včera je vlastně to dnes (středa), je to tak myšleno? Potom to sedí v pořádku, ale chápu, že to pár lidí v komentářích vidí jinak. Je to právě ten úhel perspektivy :-) no mazec :-)

odpovědět

Markéta

27. 04. 2020

Ne, vemte si, že dnes je pondělí, tak včerejší je nedělní a zítřek od neděle je pondělí.

odpovědět

Veronika

27. 04. 2020

Tak teď nerozumím už vůbec. Takže to ve videu je špatně? Psala jsem v komentáři, že výchozí bod (říkal Kalman ve videu) se bere "včera" (ve videu je to tedy středa), proto je "dnes" čtvrtek a pozítří pátek. Tak jak je počítáno ve videu. To co jste popsala je sice pravda, ale nevztahuje se k příkladu jako takovému.

odpovědět

Veronika

28. 04. 2020

Ve videu ale nebylo zdůvodněno, proč je výchozí bod středa - a proč třeba ne neděle? Nebob sobota? Pokud se bavíme jen o té druhé části a jako výchozí bod si zvolíme libovolný den, tak nám výsledek dle toho vyjde samozřejmě pokaždé jinak. Pak je ale úplně irelevantní a zbytečná ta první věta, která říká, že včerejší zítřek je čtvrtek. A ta tam (dle mého) je, aby určila dnešek. Což je den, od kterého bychom se měli odrážet, pokud opravdu řešíme daný úkol jako celek. Tedy dnešek (výchozí bod) si nemůžeme libovolně zvolit, ale vyřešíme ho z té první části (včerejší zítřek je dnešek). A protože víme, že včerejší zítřek (dnešek) je čtvrtek, měl by výchozím dnem pro druhou část být právě čtvrtek.

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

28. 04. 2020

Jako základ jsem si vybral středu.-) Z té jsem to celé odvozoval.-))) Ty následující příklady na zlomky mi přijdou mnohem podstatnější.

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

28. 04. 2020

Lauru ve středu zopakujeme.-)

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

28. 04. 2020

Ano já jsem vnímal středu jako dneska. Rozumím i té druhé verzi.-)

odpovědět

Silvia Schmidtmayerova

27. 04. 2020

Priklad s Lurou nebol pocut asi od polovice, takze neviem, ako ste prisli na 30 pri prvom nakupe.

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

27. 04. 2020

Lauru příště zopakujeme.-)

odpovědět

Markéta

27. 04. 2020

3/5 je 72, tak celek je 5x24 a to je 120. 120 jsou 4/5 z celku a tak jeden dílek je 30. Opakování mi přijde zbytečné. Rozumíte tomu takto?

odpovědět

Silvia Schmidtmayerova

27. 04. 2020

Hlas nie je

odpovědět

Veronika

27. 04. 2020

Včerejší zítřek je čtvrtek a to je dnešek (dejte si panáčka na čtvrtek, udělejte včerejšek - hop na středu a pak co je ze středy zítřek? no čtvrtek, že ano...), pozítřejší včerejšek je co? Zítřek (2x hop dopředu a 1x hop dozadu) = a to je pátek. To pozítří nemůže vycházet ze středy, ale ze čtvrtku, protože dnešek je čtvrtek (to je ten včerejší zítřek). Pokud vám vyjde, že včerejší zítřek je čtvrtek, nemůže vyjít, že pozítřejší včerejšek je také čtvrtek (musel by to být zítřejší včerejšek).

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

27. 04. 2020

Zvolil jsem výklad pani učitelky z fbc a ten mi zatím dává smysl. Někteří učitelé vůbec netušili jak si s tím poradit. Z toho vyvozuji, že odpověď možná není tak jednoznačná a nebo se pleteme. Moc děkuji za vaší myšlenku. Ještě na to mrknu.

odpovědět

Veronika

27. 04. 2020

Ještě se to dá takto - když vyjdeme z jakéhokoliv dne (třeba pondělí) a řekneme si, co je včerejší zítřek? Moc těžké, ok, co je včerejšek? (Neděle). Nahradíme to "včerejší" daným slovem "nedělní". Co je nedělní zítřek? Neboli co je v neděli zítra? Pondělí... Obdobně pak pozítřejší včerejšek (pozítřejší je středeční) - středeční včerejšek? úterý. V zadání bylo že to první je čtvrtek, když to tedy vezmeme od konce - včerejší zítřek je čtvrtek (nemůžeme nahradit včerejší, neboť nevíme dnešek, ten musíme zjistit, abychom mohli vyřešit druhou část úkolu), tak pro který den je zítřek čtvrtek? pro středu. Takže včerejší je středeční... včera je středa, dnes je tedy čtvrtek. Chápu, že i tak je to složité, je potřeba jít krok po kroku, ale pořád jsem přesvědčená, že takto to má být správně. Ale budu ráda, když na to znovu mrknete, třeba zjistíme ještě něco úplně nového, jiného :).

odpovědět

Markéta

27. 04. 2020

Ne, vemte si, že dnes je pondělí, tak včerejší je nedělní a zítřek od neděle je pondělí.

odpovědět

Markéta

27. 04. 2020

Dobrý den, to s tím dneškem bylo pro Kalmana - nemůžete napsat, že dnes je středa, když to nemáte v zadání - lepší by byl výklad tak, že by se napsalo do kalendáře pondělí až neděle a chodilo by se sem tam - to by se mělo spíše zopakovat. Děkuji. Dívám se já, jelikož mám prvňáčka a abych ho naučila, až nebude ve škole případně rozumět.

odpovědět

Markéta

27. 04. 2020

Pro KALMANA: Omlouvám se, že znova píši, ale paní mi psala, že tomu nerozumí. Já byla ta první, co napsala, že včerejší zítřek je dnešek. Myslím si, že to je právě ten základní problém - pochopit psaný text. Kdyby bylo napsáno: " Mám malé dítě a včera se mě neustále ptalo, co bude zítra za den. A já mu musela stále odpovídat, že čtvrtek. Řekla jsem mu totiž, že mu ve čtvrtek řeknu hezkou zprávu. A tak mu ji říkám : pozítří přijede babička a babička to má daleko, tak musí vyjet z domova o den dříve brzo ráno. Který den vyjíždí babička z domova? A když zítra v poledne babičce zavoláme, aby nám přivezla ze zahrádky ovoce, tak proč říká, že to nejde? " Tomuto všichni rozumí a je to úplně to samé. A to pak vycházíme ze čtvrtka, dostaneme se k tomu, že včera byla středa a ve středu jsem mu říkala, že se zítra mu řeknu hezkou zprávu, takže mu teď říkám, že pozítří bude sobota, babička vyjíždí o den dříve, takže pozítřejší včerejšek je pátek.. a odpovídala jsem, že zítra bude čtvrtek. Takže bychom, ze čtvrtka krokovali po kalendáři o jeden den zpět na středu, kde jsem dítěti říkala, že zítra, takže jeden krok dopředu mu řeknu, říkám mu tedy ve čtvrtek, že pozítří přijede babička = ze čtvrtka bychom krokovali o dva dny více na pozítří, takže na sobotu a babička vyjíždí o den dříve tj. o krok méně, takže babička vyjíždí v pátek ráno a my se jí zavoláme zítra v poledne, kdy už bude na cestě. Prosím komentář, jestli tomu takto rozumíte?

odpovědět

Markéta

27. 04. 2020

Podle mě je včerejší zítřek = dnes, takže dnes je čtvrtek. Dívám se ze záznamu.

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

28. 04. 2020

Na výsledku se na fbc nedohodli ani učitelé. Co to asi znamená? Jeden by vám schválil vaše pojetí, a druhý to moje. Tento příklad fakt nebyl jádrem lekce. V tomto případě bych to bral s nadhledem. Všimla jste si toho zjednodušení, kterého jsme kreslením u některých příkladů dosáhli?

odpovědět

Veronika

28. 04. 2020

Vím, že to nebylo mířeno na mě, ale nedá mi to nereagovat... "Na výsledku se na fbc nedohodli ani učitele. Co to asi znamená???" Vůbec nic. Předpokládám, že probíhala nějaká (více méně slušná) diskuze a došlo se k nějakému závěru. Někdy může být závěrů (řešení) více. Ale obávám se, že toto není ten případ. Jinak znám spostu učitelů, kteří dělají chyby - jsou to také jen lidé, je to přece úplně normální. Rozdíl je ale posléze - kdo chybu uzná a kdo ne (také mám takové učitele ve svém okolí, bohužel). "Tento příklad fakt nebyl jádrem lekce. V tomto případě bych to bral s nadhledem." Není problém. Ale někteří tomu fakt chtějí porozumět a dobrat se výsledku. Tak by možná nebylo špatné si to tu vzájemně vysvětlit. Třeba když vysvětlíte, proč jste si při řešení druhé části úkolu jako výchozí bod vybral právě středu, tak to možná ujasní mnohé jednak nám, kteří tvrdíme, že výchozí bod má být čtvrtek (na základě první části úkolu), a jednak zbytku, který tady tápe, jak a proč to vlastně má být. A zklidní to rozčeřenou hladinu nejistoty (která je sice přirozenou součástí života, ale to hledání klidu je přeci jen silnější, že ano :)). Přeji pěkný den a pořád Vám fandím, i když to tak možná teď nevypadá :). Možná to pak zkusím nakreslit, ale nějak teď moc nestíhám.

odpovědět

Petra P.

27. 04. 2020

Zdravím. Tentokrát to pro mě byl fakt masakr, ale konečně jsem po 40letech pochopila vlaky jedoucí proti sobě

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

28. 04. 2020

To je supeeer.-)

odpovědět

Alena

27. 04. 2020

Vypadává zvuk u příkladu Laura v USA

odpovědět

Eva

27. 04. 2020

Bohužel vypadl zvuk :( při postupu u nákupu.

odpovědět

Radana

27. 04. 2020

Už je to v pořádku. :-)

odpovědět

Magda

27. 04. 2020

krásný den, právě vypadl zvuk

odpovědět

Radana

27. 04. 2020

Dobrý den, vypadl zvuk!!!

odpovědět

Marcela L.

27. 04. 2020

Zdravím Kalmane, jen chci napsat, že ta metoda je hodně zajímavá. Je jednodušší a více pochopitelná než by se to řešilo rovnicí. Myslím, že by měla co říct i žákům, kteří nemají problém myslet logicky.

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

28. 04. 2020

Já bych to klasikou ani nezvládl. V Singapuru je to preferovaný postup.-)))

odpovědět

Veronika

28. 04. 2020

Singapur je TOP! A taky souhlasím, že tohle je i pro logiky. Jinak - svého extrémně logického syna se snažím neustále přimět, aby si kreslil (právě pro to, aby třeba něco nepominul...), prozatím marně. Nějaká rada? (Vím, že mu to můžu ukázat, co tím získá, nebo právě jakou chybu udělá, když něco opomine, ale je to marné, je to marné, je to marné...).

odpovědět

Dana Plojharová

27. 04. 2020

Ahoj Kalmane, vrtá mi ještě hlavou moucha a vlaky. Srazily se? Děkuji. Dana

odpovědět

Kalman Horvát

Kalman Náčelník

28. 04. 2020

Ahoj Dano. Nakreslil jsem to tak, aby se vlaky nesrazily. Moucha je zachráněná.-)))

odpovědět