Jak se učit pravou hemisférou
Konec doby šprtací
Jak se učit pravou hemisférou
Informace o kurzu
CIZÍ JAZYKY

Dnes s Veronika Vieweghová - o domácím vdělávání

­

Sdílejte na sociální sítě:

Veškerá videa jsou dostupná po zakoupení kurzu Jak se učit pravou hemisférou

(7 příspěvků)

Terka

15. 05. 2020

Ještě by mě zajímala specifika (předpokládám, že jsou) domškoly v rodinách, kde je jeden rodič a jedno dítě. Osobně hodně vnímám, že u nás je v takové sestavě o dost jiná vztahově-spolupracovní dynamika, než v domácnostech, kde je víc dětí, nebo víc dospělých. A zároveň tato dynamika je přesně to, co mě od domškoly odrazuje. Díky T.

odpovědět

Veronika

15. 05. 2020

Dobrý den,Terko, znám mnoho rodin, které mají naopak více dětí, které se učí společně a navzájem. Myslím, že se rodiče často bojí toho, že by jejich děti nebyly tak dobré jako ve škole a tím, že se s nimi učí, vidí, co umí a neumí. Ve škole může mnoho věcí projít, dítě napíše test výborně, ale látce nerozumím, doma se toto ušidit nedá a tak může být rodič přísnější. Nesmí se zapomínat, že stejně jako ve škole může dítě nevědět a dostat horší známku, může i doma něco nevědět, ale není hodnoceno hned, ale až na konci pololetí. Není důležité množství informací, ale jak s nimi umím pracovat.

odpovědět

Veronika

15. 05. 2020

Také mám děti v IV :). Jdu se podívat se zpožděním a jen ze zvědavosti na pohled někoho jiného :)).

odpovědět

Veronika

15. 05. 2020

Veru zdravím a ať se daří.

odpovědět

Miroslava V.

15. 05. 2020

Oboch Vás zdravím ! ďakujem za skvelú tému . Aký je Váš názor na to , že by dieťa vrámci domáceho vzdelávania bolo ochudobnené o vytváranie soviálnych väzieb vrámci detského kolektívu?! A druhá otázka znie ,dostáva rodič zo školy informáciu , čo má dieťa vrámci napr. 1.ročníka zvládnuť tj je nejaký manuál na to , čo treba vedieť v ktorom ročníku ?!? Ďakujem Mirka

odpovědět

Radana

15. 05. 2020

Dobrý den, dovolím si odpovědět, jelikož vypadává signál. Pokud rodiče nemají zlé úmysly a nezavírají své děti do sklepa, tak sociální vazby vznikají v rámci rodiny, přátel, s dětmi na hřišti, v sousedství, v kroužcích (děti v domácím vzdělávání mají často až dvojnásobný počet zájmových kroužků). Ve škole to často bývá tak, že si dítě v rámci kolektivu najde jednoho až tři kamarády, se kterými se stýká i po škole ve svém volném čase. Nidky se nebaví s celým kolektivem 30 dětí. (nás bylo ve třídě 39!) Co se týče druhé otázky, tak existuje ŠVP (Školní vzdělávací program), který si každá škola tvoří sama na základě RVP (Rámcový vzdělávací program). A je na každé škole, jak si to nastaví. Jsou školy, které očekávají stejné znalosti od domácích školáků, jako mají jejich žáčci při každodenní docházce. Z takových škol ovšem domškoláci velmi rychle utíkají. A pak jsou školy, které mají výstupy ve třetí a pak v páté třídě. Takže děti v domácím vzdělávání se mohou naučit číst třeba ve druhé třídě. Rodiče mají volnou ruku a učivo si sami rozvrhnou, jak se jim to hodí. Důležité je mít v páté třídě probrané učivo prvního stupně. To je logické, jelikož spousta dětí přechází na druhý stupeň do školy. Samozřejmě někdo pokračuje i na druhém stupni, ale tam už jsou pravidla jiná (přísnější) a dítě musí dodržovat učivo daného ročníku. Je moje odpověď srozumitelná?

odpovědět

Veronika

15. 05. 2020

Děkuji Radaně za odpověď. Je to přesně tak. Děti v rámci své třídy, družiny mají menší možnost vytvářet si vazby než v běžném životě, kdy rodiče jezdí s dětmi na výlety, chodí do galerií a děti navštěvují více kroužků. Jinak primární socializace probíhá v rámci vlastí rodiny a postupně, jak dítě roste, se jeho svět rozšiřuje.

odpovědět